BENZÍNOVÝ COOPER S NEBO ELEKTRICKÝ COOPER SE?

05.03.2025

Na první pohled stejná auta, která se zásadně liší použitou technikou i jízdním projevem. Je řidičsky zábavnější benzínový Cooper S, nebo čistě elektrický Cooper SE postavený na modernější platformě?

Nová generace třídveřového MINI se nejdříve představila čistě s elektrickým pohonem a generačním označením J01. Tento městský elektromobil je postavený na úplně nové platformě. Podrobné informace a první jízdní dojmy si můžete přečíst v tomto blogu. Asi o půl roku později dorazila benzínová varianta, naopak zcela bez elektrifikace s kódovým označením F66. Jak již samotné označení napovídá, jedná se o přímého nástupce třetí generace F56. Popravdě je to spíš takový velký facelift s několika technickými, a hlavně designovými upgrady.

Takže pro upřesnění. Aktuálně jsou k dispozici dvě varianty pětidveřového MINI, přičemž první čistě elektrická je úplně nové auto, a ta druhá benzínová je označována jako nová generace, ale jde spíše o důsledně vylepšenou předchozí F56 s cílem sjednotit elektrické i benzínové auto, tak aby si většina zákazníků myslela, že jde o jeden produkt s různým typem pohonu. Fanoušci MINI nebo i bystrý pozorovatel si však rychle všimnou rozdílů v detailech, jako jsou například plastové lemy blatníků, jiný sklon čelního skla nebo různé prvky na první pohled identického interiéru.

U nás v corners.cz máme s předchozí generací F56 bohaté zkušenosti. Spoustu zajímavostí se dozvíte například v blogu MINI F56 JOHN COOPER WORKS – OKRESKOVÁ ZÁBAVA nebo 24H NÜRBURGRING 2023 S BULLDOG RACING. Přirozeně nás tedy velmi zajímalo, jak bude nová generace třídveřových MINI jezdit. Elektrické i benzínové třídvéřko jsme proto otestovali během společných 14 dnů, abychom si dokázali udělat skutečný názor, který není založený pouze na pocitech.

Vlastně celkově Cooper SE působí hlavně díky tužší karoserii a naladění podvozku stabilněji a přesněji.

Je zábavnější elektrika nebo benzín?

V tomto blogu se nebudeme věnovat designu, ani podrobným technickým specifikacím, ale pouze řidičské zábavě. Přestože obě auta vypadají velmi podobně, rozdíly za volantem jsou obrovské. Důvody jsou hned tři. Tím nejzásadnějším je rozložení hmotnosti. Elektrický Cooper SE má poměrně těžký akumulátor umístěný v podlaze mezi přední a zadní nápravou. Většina hmotnosti je tedy orientována do středu auta a hodně nízko. To má celou řadu výhod, ale i několik nevýhod.

Výhody jsou jasné. Nízké těžiště omezuje náklony v zatáčkách a těžiště uprostřed auta s lehkou přední částí pomáhá kompaktnímu hatchbacku ochotně zatáčet. Dynamická jízda po městě nebo úzkých klikatých okreskách je tady pocitově velmi suverénní a nenucená. Jenže to pouze do chvíle, než na auto začnete skutečně tlačit. Narůstající rychlost, agresivnější nájezdy do zatáček a prudká akcelerace na výjezdu se rychle ukáží jako problém. Proč? Jednoduše se projeví obecně vyšší hmotnost. Konkrétně v případě Cooperu S a Cooperu SE se bavíme o rozdílu masivních 260 kg! Ano, v autech, která se vnějšími rozměry karoserie liší v řádu několika centimetrů. Na elektrické MINI tak působí mnohem větší odstředivé síly, které namáhají celé šasi a hlavně pneumatiky. Zadní část auta navíc nereaguje, tak jak jsme zvyklí z benzínových aut s pohonem předních kol, která mají mezi předními koly těžký motor, a naopak nezatíženou zadní nápravu. Neutrální vyvážení i naladění Cooperu SE tedy trochu omezuje práci s hmotností na nájezdu do zatáček, takže se do nich tak snadno neskládá při opravdu dynamické jízdě na limitu přilnavosti pneumatik.

Ještě větším omezením je však samotný výjezd ze zatáčky pod plynem, kdy přední pneumatiky a méně zatížená přední náprava, nemají tolik trakce jako benzínová varianta. Rozdíl je skutečně velmi znatelný i přes obrovskou snahu elektronických systémů tuto nevýhodu všech elektromobilů s předním pohonem eliminovat. Trochu překvapivě s hledáním trakce i přesných nájezdů do zatáček pomáhá lépe naladěný posilovač řízení v elektrickém Cooper SE. Vlastně celkově Cooper SE působí hlavně díky tužší karoserii a naladění podvozku stabilněji a přesněji. Chybí mu však lehkonohost a obratnost přece jen lépe vyváženého, a hlavně lehčího Cooperu S. Zkrátka všemi opěvované nízké těžiště elektrických aut není vždy benefitem pro dynamickou nebo sportovní jízdu.

Uvidíme, co přinesou ostřejší verze John Cooper Works jak v benzínové, tak elektrické verzi.

Elektrické MINI do města a benzínové na okresky!

Není žádným překvapením, že nová generace třídveřového MINI v čistě elektrické verzi je perfektní volbou do města a pro příměstský provoz. Fantasticky vypadá, je kvalitně postavený, doslova napěchovaný moderními technologiemi a v úzkých klikatých ulicích velkoměst zábavně jezdí. Okamžitě akceleruje ze semaforů, ochotně reaguje na povely řidiče a solidně tlumí náročný povrch i v centru Prahy. Naopak benzínová verze působí ve městě po přímém srovnání s touto elektrikou trochu zastarale a neohrabaně. Motoru trvá, než se probere z nízkých rychlostí, a dvouspojková převodovka je naladěna spíš komfortně než sportovně. Karty se obracejí, jakmile ale vyrazíte na klikaté a rychlejší okresky. Auto Cooper S začne fungovat, jak si od moderního MINI přejeme. Teda z velké části. Přece jen nám stále chybí trochu sportovnější projev, který se vytratil částečně s předchozí generací F56. Uvidíme, co přinesou ostřejší verze John Cooper Works jak v benzínové, tak elektrické verzi.